Home, Obzor -> Knihy Návrat do domoviny

Kniha nevezme roha jako pes

Kniha nevezme roha jako pes

Moc z vás asi nepotěším, protože okruh mých čtenářských aktivit je v poslední době poněkud zúžen na čtení skript.

Soustředím se tedy na knihy přelouskané v minulosti. Když jsem byl mlád, přečetl jsem každou Foglarovu knihu, jež se dostala pod ruky (oči jsou přesnější). S povinou četbou si na mne nepřišli. Vyjma Kytice, kde se nalézají celkem brutální akce a tudíž to správné čtení pro mě a potom (buďme přesní) Nový epocholání výlet pana Broučka tentokráte do XV. století, protože to byla celkem prča. Dál se jednalo o nějakou Verneovku, což bylo dobrodružné a zároveň i poučné. Vešly se tam i dvě kovbojky, to ale není povinná četba! Nevím jak moc mi ruplo v bedně (asi hodně), ale jen tak ze zvědavosti jsem si přečetl dokonce (nad plán) Eugena Oněgina od A. S. Puškina.

To byl hrubý nástin aktivit, když jsem navštěvoval ještě kdysi základní školu. Na střední škole se zájem obrátil na záhády po vzoru seriálu X-files (povinnou četbu už tady rozebírat nebudu (asi)). Konkrétně se to v knihovně projevilo přírůstkem Atlasu záhadných míst a Světa duchů a nadpřirozena. Poněkud okultické počteníčko doplnily knihy Ericha von Daenikena Vzpomínky na budoucnost, Soudný den dávno nastal a Vesmírné lety ve starověku. Toto mi vydrželo tak dva tři roky, než jsem v jiné z mně dostupných knihoven objevil knihu polského autora, aktivního účastníka odboje za druhé světové války, Akce V1, V2.

Tato ponurá doba stala tedy až do současnosti středem mého zájmu. Přečetl jsem nejen několik knih pojednávajících o druhé světové válce, ale doma se mi povaluje i několik noviných stránek s tímto tématem. A hlavně toto téma zde naleznete. Na konci se možná dočkáte i některé z dříve přečtených knih.


Zatím lze vybírat z tohohle:

Michał Wojewódzki - Akce V1, V2

Petr Kubánek - Dal signál k atentátu na Heydricha


Nadpis této stránky neříká nic o tom, že by pes nebyl dobrým přítelem, pouze, že knihu najdete tam, kde jste ji nechali, pokud
A) nezasáhne jiný element (osoba, zvíře, věc, příroda...)
B) pes již nemá své dny sečteny => zůstává na místě podle bodu bodu A
     ( opět se tedy musím omluvit milovníkům psů, ale lze si to vyložit i takto :-) )


Své připomínky lze adresovat do /dev/null, daleko lepší cesta však zní alfs-email@email.cz
© Alf 21. dubna 2002