Home, Obzor -> Knihy -> Akce V1, V2 Návrat do domoviny

Michał Wojewódzki - Akce V1, V2

Hitler byl zcela posedlý myšlenkou na ovládnutí světa. Záminkou mu byla odplata Anglii a Francii za porážku Německa ve světové válce. Prostředkem se měla stát nová wunderwafe - zázračná zbraň.

Pokusy s raketami se v Německu prováděly dlouho před válkou. Po nástupu fašismu k moci přešly tyto výzkumy pod patronaci vlády. Jako student vysoké technické školy se jich zúčastnil Wernher von Braun. Ten se stal později šéfem výzkumného střediska v Peenemünde na ostrově Usedom. Zde letectvo vyvýjelo letounovou střelu V-1 a pozemní síly pod vedením von Brauna rakety známé pod označením V-2. Vývoj raket dostal přednost i před výzkumem jaderné zbraně. Největší prioritu pak po neúspěchu letecké bítvy o Británii.

Polský odboj získal informace o tajemné základně v Peenemünde a poskytl je Angličanům. Ti však stále nevěnovali zprávám žádnou pozornost; věřili, že není možné sestrojit tak velkou raketu schopnou letu. Hromadící se zprávy o nové zbrani je však donutily v polovině roku 1943 změnit názor. Na základnu byl podniknut těžký noční nálet. Ačkoli nálet znemožnil další vývoj na ostrově, nezničil získané poznatky.

Výzkum se přesunul do Blizny, vesnice v Polsku, a pokračoval, kde přestal. Hitler však podcenil Poláky - ti teď měli celý vývoj rakety přímo pod očima. Polský odboj získávál cenné údaje o raketách a posílal je do Londýna. Do akcí bylo zapojeno i obyvatelstvo vesnic, kam dopadaly střely V-2. Sbíralo součástky a předávalo je odboji. I když byly hlídky SS vždy brzy na místě dopadu, podařilo se Polákům získat celou raketu, která po pádu neexplodovala. To umožnilo poznat princip fungování V-2, především palivové části.

Spojenecká vojska jsou již na okraji Berlína. Wernher von Braun - tvůrce V-2 je však v této chvíli v Bavorských Alpách. Třetí říše se pomalu hroutí, on však ví, jak se zachránit. Ve starém dolu má ukrytou celou dokumentaci o vývoji rakety A-4, jež vešla do dějin pod označením V-2. Tuny papírů a osobnost Wernhera von Brauna byly velkou válečnou kořistí Spojených států. Von Braun se později zasloužil velkou měrou o americký kosmický výzkum.


Zpět na seznamSvé připomínky lze adresovat do /dev/null, daleko lepší cesta však zní alfs-email@email.cz
© Alf 21. dubna 2002